Na czym to polega?
Podstawowe zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej są związane z oczyszczeniem zębów z próchnicy oraz wypełnieniem ubytku materiałem kompozytowym – plombą. Obszerną częścią stomatologii zachowawczej jest również endodoncja – leczenie kanałowe.
Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Dzięki zastosowaniu bardzo dobrej jakości materiałów, może być wykonane w estetyczny, prawie niewidoczny sposób. Pozwoli to na zachowanie ich naturalnych właściwości. Materiały do wypełnień posiadają szeroką gamę kolorów. Umożliwia to ich perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zęba pacjenta.
Wypełnienie, czyli uzupełnienie materiałem kompozytowym ubytku w tkankach twardych zęba powinno ono być zawsze wykonane estetycznie i przywracać funkcję zęba.
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala na zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona. Dzięki tej metodzie wiele zębów, jeszcze nie tak dawno skazanych na usunięcie (np. z uwagi na torbiele, ropnie, zmiany okołowierzchołkowe korzeni), można skutecznie leczyć i uratować. Jest nierzadko jedyną i ostatnią szansą na uratowanie zęba. Polega ono na usunięciu martwych tkanek lub nieszczelnego wypełnienia (w znieczuleniu) ze światła kanału, odkażeniu go i szczelnym wypełnieniu. Leczenie przebiega w sposób bezbolesny. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo.
Leczenie endodontyczne stanowi najtrudniejszą procedurę w leczeniu zachowawczym, szczególnie kiedy wykonywane jest przy użyciu mikroskopu. Dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z użyciem mikroskopu pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.