Jakie są rodzaje aparatów?
Wybór aparatów ortodontycznych jest niezwykle bogaty. Każdy aparat stały występuje w wersji metalowej lub mniej widocznej ceramicznej. Wybór zależy od rodzaju wady zgryzu, wieku oraz indywidualnych oczekiwań.
Aparaty składają się z części przyklejonych bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia, takich jak zamki ortodontyczne, rurki, pierścienie oraz z elementów zmiennych jak łuki, ligatury. Elementy te mają różny kształt, wielkość i właściwości. Mamy wybór wśród zamków metalowych porcelanowych, kompozytowych lub szafirowych.
APARATY STAŁE
☛ metalowe/ceramiczne– polegająca na trwałym zamocowaniu na zębach aparatu złożonego z zamków, łuków i ligatur. Jest to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie. Istnieje możliwość dobrania kolorowych ligatur oraz zastosowania zamków kosmetycznych, które są dyskretne i mało widoczne na zębach.
☛ samoligaturujące – najbardziej zaawansowane technologicznie zamki, które nie wymagają stosowania gumeczek przytrzymujących drut, dzięki czemu zapewniają dużo większy komfort, skrócony czas leczenia oraz rzadsze wizyty kontrolne.
Czasami zachodzi potrzeba zastosowania elementów dodatkowych np. mini implantów ortodontycznych. Są to miniaturowe śruby, które wprowadza się do kości na czas leczenia ortodontycznego, dając więcej możliwości leczenia.
APARATY RUCHOME
Najczęściej proponowane dla młodszych pacjentów w okresie uzębienia mieszanego. Pacjent sam zakłada aparat, nosi go przez kilka godzin w ciągu dnia i w nocy, w zależności od wady zgryzu.
☛ Invisalign – innowacyjna metoda leczenia, pozwalająca skorygować wady zgryzu przy pomocy dyskretnych, przezroczystych nakładek na zęby. Można je samodzielnie ściągać, np. na czas jedzenia czy mycia zębów, co znacznie ułatwia zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Przy niewielkich wadach zgryzu leczenie nakładkami może zakończyć się w kilka miesięcy.
☛ aparaty dla dzieci –można samodzielnie ściągać i zakładać. Przy ich pomocy w okresie posiadania zębów mlecznych możliwe jest poszerzenie łuków zębowych i poprawa ustawienia szczęki i żuchwy. Umożliwia to prawidłowy rozwój zgryzu i zapobiega powstawaniu wad ortodontycznych w przyszłości.
Invisalign. Zęby koryguje się za pomocą specjalnych, indywidualnie wykonanych i dopasowanych przezroczystych nakładek. Aparat jest dyskretny, praktycznie niewidoczny, a ponadto można zdejmować go podczas posiłku, mycia zębów czy na czas ważnego spotkania.
APARATY RETENCYJNE
Aparaty retencyjne są aparatami utrzymującymi wyniki leczenia ortodontycznego. Aparat ten już nie przemieszcza zębów, utrzymując je we właściwej pozycji. Aparat retencyjny stanowi część leczenia ortodontycznego, dzięki któremu utrwalamy prawidłowe ustawienie zębów.