Ortodoncja - jesteś w dobrych rękach

Dlaczego warto właśnie nam zaufać?

➤ specjalizujemy się w ortodoncji od ponad 25 lat

➤ jesteśmy największą prywatną kliniką w regionie – jesteś dla nas ważny i mamy dla Ciebie czas

➤ masz dostęp do wszystkich specjalistów w jednym miejscu (chirurgia, stomatologia pod mikroskopem, leczenie kanałowe, własna pracownia RTG)

➤ jesteśmy firmą rodzinną i długotrwałe relacje są dla nas ważniejsze od krótkotrwałego zysku

Co da Ci leczenie ortodontyczne?

Przede wszystkim zyskasz piękny uśmiech, pewność siebie i prawidłowy zgryz. Skończą się Twoje problemy z higieną i czyszczeniem trudno dostępnych miejsc oraz kłopoty z dotarciem szczoteczką w zakamarki między zębami. Dzięki prawidłowemu zgryzowi zmniejszy się ilość kamienia i osadu nazębnego oraz ryzyko próchnicy i paradontozy w przyszłości. Wielu osobom leczenie ortodontyczne poza przywróceniem pięknego uśmiechu pozwala poprawić wymowę, a nawet usunąć bóle głowy i migreny

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

  1. Konsultacja ortodontyczna.

Podczas konsultacji  dowiesz się o możliwościach korekcji Twojego problemu lub wady zgryzu. Zbierzemy od Ciebie wywiad oraz przeprowadzimy dokładne badania wewnątrz- oraz zewnątrzustne. Zostaną omówione z Tobą możliwości, jakie będziesz miał do wyboru i ewentualne alternatywne metody leczenia. Dzięki temu sam będziesz mógł dokonać odpowiedniej decyzji.

2. Diagnostyka: zdjęcia RTG, modele diagnostyczne + analiza.

Jednym z najważniejszych etapów leczenia ortodontycznego jest postawienie prawidłowej diagnozy. W tym celu wykonamy Ci zdjęcia rentgenowskie i fotografie twarzy. Pobierzemy też wyciski w celu wykonania modeli diagnostycznych.

3. Opracowanie planu leczenia. 

Po analizie przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia, określimy czas i dokładne koszty. Poinformujemy również o konieczności ewentualnego leczenia przedortodontycznego z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji czy chirurgii stomatologicznej.

4. Kompleksowa higienizacja.

Czwarta wizyta to czas na kompleksową higienizację: skaling, piaskowanie, fluoryzację w celu przygotowania zębów do leczenia i zadbania o jak najlepszy efekt końcowy. Przygotujemy też Twoje zęby poprzez tzw. separację (założenie elastycznych elementów, które przygotowuję Twoje zęby do założenia aparatu).

5.  Założenie aparatu stałego.

Jest całkowicie bezbolesne i trwa około godzinę. W tym czasie przyklejamy pierścienie, zamki, zakładamy łuki i mocujemy je kolorowymi ligaturami (gumkami) do zębów. Otrzymujesz wtedy wszystkie zalecenia związane z higieną aparatu i sposobem jego użytkowania. Kilka pierwszych dni z nowym aparatem wiąże się z pewnym dyskomfortem, który szybko mija. 

6. Wizyty kontrolne i koordynacja leczenia.

Zaplanowane co 4-6 tygodni mają na celu kontrolę przebiegu leczenia oraz odpowiednią aktywację aparatu (regulację siły, z jaką aparat działa na zęby).

7. Zdjęcie aparatu (następuje w zależności od zaawansowania wady po ok. 24 miesiącach).

8. Założenie aparatów retencyjnych.

9. Wizyty kontrolne, koordynacja leczenia, okres retencji.

To klucz do utrzymania długotrwałego efektu.To okres, który ma na celu ustabilizowanie  zgryzu, aby efekt leczenia pozostał trwały. Dlatego też otrzymasz nakładkę retencyjną, która Ci to umożliwi. Może być ona stała (aparat retencyjny klejony od strony językowej zębów – całkowicie niewidoczny) lub wyjmowana (wyjmowana płytka wykonana z przeźroczystego akrylu zakładana już tylko na noc). Po ściągnięciu aparatu stałego wymaganych jest 5-7 wizyt retencyjnych, która odbywają się na przestrzeni 2 lat po zdjęciu aparatu. 

Jakie są rodzaje aparatów?

Wybór aparatów ortodontycznych jest niezwykle bogaty. Każdy aparat stały występuje w wersji metalowej lub mniej widocznej ceramicznej. Wybór zależy od rodzaju wady zgryzu, wieku oraz indywidualnych oczekiwań. 

Aparaty składają się z części przyklejonych bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia, takich jak zamki ortodontyczne, rurki, pierścienie oraz z elementów zmiennych jak łuki, ligatury. Elementy te mają różny kształt, wielkość i właściwości. Mamy wybór wśród zamków metalowych porcelanowych, kompozytowych lub szafirowych. 

APARATY STAŁE

☛ metalowe/ceramiczne– polegająca na trwałym zamocowaniu na zębach aparatu złożonego z zamków, łuków i ligatur. Jest to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie. Istnieje możliwość dobrania kolorowych ligatur oraz zastosowania zamków kosmetycznych, które są dyskretne i mało widoczne na zębach.

☛ samoligaturujące – najbardziej zaawansowane technologicznie zamki, które nie wymagają stosowania gumeczek przytrzymujących drut, dzięki czemu zapewniają dużo większy komfort, skrócony czas leczenia oraz rzadsze wizyty kontrolne. 

Czasami zachodzi potrzeba zastosowania elementów dodatkowych np. mini implantów ortodontycznych. Są to miniaturowe śruby, które wprowadza się do kości na czas leczenia ortodontycznego, dając więcej możliwości leczenia.

APARATY RUCHOME

Najczęściej proponowane dla młodszych pacjentów w okresie uzębienia mieszanego. Pacjent sam zakłada aparat, nosi go przez kilka godzin w ciągu dnia i w nocy, w zależności od wady zgryzu.

Invisalign – innowacyjna metoda leczenia, pozwalająca skorygować wady zgryzu przy pomocy dyskretnych, przezroczystych nakładek na zęby. Można je samodzielnie ściągać, np. na czas jedzenia czy mycia zębów, co znacznie ułatwia zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Przy niewielkich wadach zgryzu leczenie nakładkami może zakończyć się w kilka miesięcy.

☛ aparaty dla dzieci –można samodzielnie ściągać i zakładać. Przy ich pomocy w okresie posiadania zębów mlecznych możliwe jest poszerzenie łuków zębowych i poprawa ustawienia szczęki i żuchwy. Umożliwia to prawidłowy rozwój zgryzu i zapobiega powstawaniu wad ortodontycznych w przyszłości.

Invisalign. Zęby koryguje się za pomocą specjalnych, indywidualnie wykonanych i dopasowanych przezroczystych nakładek. Aparat jest dyskretny, praktycznie niewidoczny, a ponadto można zdejmować go podczas posiłku, mycia zębów czy na czas ważnego spotkania.

APARATY RETENCYJNE 

Aparaty retencyjne są aparatami utrzymującymi wyniki leczenia ortodontycznego. Aparat ten już nie przemieszcza zębów, utrzymując je we właściwej pozycji. Aparat retencyjny stanowi część leczenia ortodontycznego, dzięki któremu utrwalamy prawidłowe ustawienie zębów.

Sprawdź efekty leczenia u nas

Przed


Przed


Przed


Przed


Przed

Po


Po


Po


Po


Po

Specjaliści, którzy Ci pomogą

lek. stom. Małgorzata Waglewska
ortodoncja

lek. stom. Fortunata Świtakowska
ortodoncja

Najczęściej zadawane pytania

1. Jaki jest cel noszenia aparatu ortodontycznego?

Noszenie aparatu ortodontycznego wynika z konieczności zadbania o wygląd oraz zdrowie zębów, a jego celem jest przede wszystkim korekcja wad zgryzu, wyrównanie i odpowiednie ustawienie zębów, a w konsekwencji również wyeliminowania wad wymowy oraz poprawa profilu twarzy. Stosowanie go w zalecanym przez specjalistę czasie doprowadzi również do poprawienia estetyki uśmiechu i polepszenia samopoczucia. Proces leczenia ortodontycznego zalecany jest zarówno dzieciom w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe (wtedy stosuje się aparaty ruchome) oraz młodzieży i dorosłym (aparaty stałe).

2. Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

Czas leczenia ortodontycznego uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady, regularności wizyt kontrolnych, indywidualnych predyspozycji (m.in.kośćca na zmianę). Przybliżony czas trwania leczenia określa lekarz.

3. Czy zakładanie aparatu i jego noszenie jest bolesne?

Dziedzina stomatologii bardzo rozwinęła się w przeciągu ostatnich lat, a liczne sposoby znieczulania oraz nowoczesne narzędzia służące do realizowania poszczególnych zadań wpływają na komfort Pacjentów. Należy jednak przygotować się na to, że proces zakładania aparatu jest czasochłonny, a czas jego trwania szacuje się zazwyczaj na 1-1,5 godziny.

Jeżeli chodzi o ból w trakcie noszenia, jest to kwestia bardzo indywidualna. Znaczna część Pacjentów nie czuje go w ciągu leczenia, a pojawia się przede wszystkim przez 2-3 dni od momentu założenia, co świadczy o właściwym ustawianiu zębów. Na ten czas przepisujemy środki przeciwbólowe.

4. Czy noszenie aparatu wiąże się z dyskomfortem?

Biorąc pod uwagę fakt, że błona śluzowa bardzo szybko przystosowuje się do obecności aparatu ortodontycznego w jamie ustnej, dyskomfort nie jest odczuwany przez większość Pacjentów. Najczęstszym problemem są ostre elementy aparatu, wywołujące podrażnienia, na które w przypadku większych problemów nakłada się silikon lub wosk ortodontyczny – stosuje się je indywidualnie, bez konieczności umawiania się na wizytę ze stomatologiem.

Dla wielu osób niepokojącym objawem w trakcie leczenia są ruszające się zęby, co jednak nie powinno budzić strachu. To efekt prawidłowego działania aparatu, który powoduje rozluźnienie połączeń zęba z oczodołem i przemieszcza go w prawidłowe miejsce. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, która jest niezbędna do tego, aby aparat funkcjonował prawidłowo. Zalecamy Pacjentom nie spożywanie produktów twardych, do których zaliczają się między innymi twarde owoce, orzechy czy batony, a także wyrobów, które wywołać mogą próchnicę – przede wszystkim słodycze oraz soki owocowe. Niewskazane jest także spożywanie gorących dań, które mają niewłaściwy wpływ na aparat, stan zębów oraz przyzębia.

5. Jakie niedogodności wiążą się z leczeniem?

Nosząc aparat ortodontyczny Pacjent narażony jest na działanie bakterii, a w konsekwencji rozwój próchnicy, powstawanie ubytków czy odwapnienie. Dlatego też bardzo istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie monitorujemy przebieg leczenia i jesteśmy w stanie podjąć natychmiastowe decyzje, mające na celu powstrzymanie rozmaitych problemów. Niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, na którą trzeba zwrócić większą uwagę.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy to konieczne jest usuwanie zębów, aby proces korekcji zgryzu i ustawiania zębów przebiegł prawidłowo. Decyzja o ekstrakcji dokonywana jest po dokładnej analizie uzębienia i profilu twarzy, a zabiegi wykonywane przez nas są bezbolesne ze względu na używanie najlepszych sposobów na znieczulanie. Mimo że dla wielu Pacjentów jest to spora niedogodność, daje możliwość nie tylko prawidłowego wyleczenia zębów, ale również poprawienia wyglądu i symetrii całej twarzy.

6. Jak dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat?

Jak wiadomo dbać o zęby trzeba zawsze, jednak w trakcie leczenia ortodontycznego jest to tym bardziej konieczne. Każdy Pacjent otrzymuje od nas indywidualne zalecenia, jednak istnieją podstawowe czynności, które pozwolą utrzymać zęby w zdrowiu, bez konieczności korzystania w późniejszym okresie z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej czy zachowawczej. Najważniejsze jest bardzo dokładne oczyszczanie zębów i aparatu po posiłkach, a żeby uskutecznić działania warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szczoteczki, pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Należy także odpowiednio dbać o sam aparat ortodontyczny, przede wszystkim nie narażając go na uszkodzenia związane z aktywnością fizyczną i, tak jak w przypadku dbania o zębów, dbając o jego odpowiednie czyszczenie oraz nie spożywanie wymienionych wcześniej produktów żywieniowych. Zachowanie odpowiedniej higieny oraz zaprzestanie palenia papierosów wiąże się także z tym, że aparat ortodontyczny nie będzie podatny na przebarwienia.

7. Czy po wyprostowaniu zębów aparat zdejmuje się od razu?

Najważniejsze w odpowiednim ustawieniu się zębów jest ich należyte zespolenie się z kością, dlatego też po uzyskaniu odpowiedniego efektu zalecamy kilkumiesięczne korzystanie z aparatu biernie. Wtedy również dostosowują się mięśnie, a żeby odpowiednio nadzorować proces należy odwiedzać nasz  gabinet stomatologiczny w celu obserwacji zmian, jakie następują po właściwym leczeniu. Zdarza się bowiem, że zęby wracają z powrotem w niewłaściwe miejsce i ponownie pojawia się wada zgryzu, czemu zapobiegać można tylko dzięki regularnemu monitorowaniu sytuacji. Po zdjęciu aparatu nie pozostają po nim jakiekolwiek ślady, chyba że Pacjent w trakcie leczenia nie stosował się do zasad higieny – są to jednak sytuacje, które zdarzają się sporadycznie.

8. Kiedy należy zgłosić się na leczenie ortodontyczne?

Istnieje kilka niepokojących objawów wśród dzieci i dorosłych, wobec których nie można przejść obojętnie i warto umówić się na wizytę u specjalisty.

Do objawów w przypadku najmłodszych należą:

  • wada wymowy i oddychanie ustami (lub ciągle otwarte usta),
  • niewłaściwe uszeregowanie zębów, wypadanie mleczaków zbyt szybko,
  • wysunięta lub cofnięta bródka oraz asymetryczne rysy twarzy,
  • niepokojące nawyki w postaci nadmiernego obgryzania paznokci albo ssania palców.

W przypadku osób dorosłych najpoważniejszymi objawami są:

  • asymetryczny uśmiech,
  • zgrzytanie zębami i ich nadmierne ścieranie,
  • odsłonięte szyjki zębowe i nadmierne występowanie kamienia nazębnego,
  • stłaczanie się zębów, szpary i inne problemy z estetyką uśmiechu.

Oftaldent to:

Stomatologia

Tutaj jesteś

Facebook
Instagram