Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Nie ma co się łudzić, że środki przeciwbólowe załatwią sprawę. Każdy, kto choć raz cierpiał z powodu rozwijającego się zapalenia czy zakażenia miazgi, wie, jak ogromny towarzyszy temu ból. Dyskomfort jest ogromny, uniemożliwia jedzenie i normalne funkcjonowanie. Dlatego nie ma co zwlekać, należy udać się na wizytę do stomatologa, gdy tylko pojawi się ból. 

Na czym polega leczenie kanałowe?

W przypadku bólu zęba należy jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty, aby ustalić przyczynę bólu i możliwości leczenia. Częstą przyczyną silnego bólu zęba jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu powstałe na skutek uszkodzenia mechanicznego zęba (np. złamania) lub zaawansowanej próchnicy.

Ból pojawia się też w efekcie rozwoju bakterii w zębach martwych przeleczonych dawnymi metodami. W takiej sytuacji nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Do martwego zęba z pozostawionymi bakteriami lub ich przetrwalnikami nie dociera krew z antybiotykiem.

Dawniej, przy braku odpowiednich metod diagnostyczno-leczniczych, zęby z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi kwalifikowane były do usunięcia. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, takie zęby można skutecznie leczyć kanałowo podczas jednej wizyty w gabinecie. 

“W naszej klinice leczenie kanałowe przeprowadzane jest w większości przypadków na jednej wizycie. W zależności od ilości kanałów w zębie zabieg trwa 1-2 godzin.”

Jak wygląda krok po kroku?

1. Znieczulenie

Aby zabieg był komfortowy i bezbolesny dla Pacjenta stosujemy znieczulenie.

2. Przygotowanie do leczenia

Leczony ząb oddzielamy od pozostałych za pomocą specjalnej klamry i koferdamu. Dzięki temu zapewniamy sterylność pola zabiegowego, a także zabezpieczamy Pacjenta przed dostaniem się do jego jamy ustnej jakichkolwiek substancji stosowanych podczas leczenia endodontycznego.

3. Leczenie pod mikroskopem

Leczenie przeprowadzamy w dużym powiększeniu przy użyciu mikroskopu. Mikroskop pozwala zlokalizować wszystkie kanały w zębie i dokładnie wyczyścić niedrożne kanały lub mocno zakrzywione. Dokładne, mechaniczne i chemiczne oczyszczenie kanałów na całej ich długości jest niezwykle istotne.

4. Opracowanie kanału

Lekarz usuwa próchnicę z zęba i wykonuje odpowiednie dojście do kanałów. Po odpowiednim przygotowaniu korony zęba lekarz przystępuje do usunięcia miazgi. Następnie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, by dokładnie usunąć bakterie, które mogły przejść do zębiny. W czasie czyszczenia kanałów płucze się je dodatkowo odpowiednimi preparatami, które mają za zadanie je zdezynfekować i zapobiec rozwojowi bakterii.

5. Wypełnienie kanału

Stosujemy sprawdzony system termicznego wypełnienia kanałów biokompatybilną gutaperką, która gwarantuje dokładne i trwałe uszczelnienie kanałów.

6. Wypełnienie zęba / korona

Na koniec ząb zamyka się wypełnieniem lub odbudowuje protetycznie za pomocą korony porcelanowej.

Ząb po leczeniu kanałowym nie wymaga specjalnego traktowania. Zaleca się jednak unikanie jedzenia twardych produktów, aż do czasu, kiedy korona zęba będzie całkowicie odbudowana. Ząb należy myć tak jak wszystkie inne.

Lekarze, którzy Ci pomogą

lek. stom. Agata Kerner
stomatologia pod mikroskopem, leczenie kanałowe

Oftaldent to:

Stomatologia

Tutaj jesteś

Facebook
Instagram