Protetyka

Konsultacje protetyczne w Centrum Stomatologii Oftaldent prowadzi specjalista protetyki stomatologicznej lek. stom. Marta Malik.

Zwraca uwagę na wiele aspektów stanu jamy ustnej Pacjenta, by osiągnąć dwa cele. Pierwszym jest piękny uśmiech czyli wysoka estetyka wykonanych koron, mostów.

Drugi, niezmiernie ważny, to stabilność i przewidywalność wykonywanych prac.

Współczesna protetyka ma nieograniczone możliwości odtwórcze i doskonale estetyczne. Daje możliwość estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione lub nieprawidłowo ustawione. Dąży do poprawy wyglądu twarzy Pacjenta, co ma niebagatelny wpływ na jego samopoczucie.

W trakcie wykonywania pracy protetycznej priorytetem są potrzeby i Twoje oczekiwania, dlatego prowadzimy ścisłą współpracę z technikiem wykonującym dane zlecenie.

Korona porcelanowa na metalu z brzegiem estetycznym

Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w koronie nie jest widoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany. Korony porcelanowe na metalu stosuje się zwłaszcza w odcinkach bocznych, do zębów przedtrzonowych i trzonowych. 

Korona pełnoceramiczna – korony ceramiczne Tarnów

Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych. Podbudowę korony pełnoceramicznej wykonuje się z tlenku cyrkonu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i przeziernym, podobnie jak zęby naturalne. Z tych względów korony pełnoceramiczne są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza do odbudowy zębów przednich. Korony ceramiczne Tarnów, które wykonujemy w Centrum Stomatologii Oftaldent, bardzo często należą właśnie do tej grupy uzupełnień protetycznych.

Protezy akrylowe

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępuje większą liczbę brakujących zębów. Stosowana jest również w bezzębiu. Nie jest montowana w ustach na stałe – można ją wyjmować – co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Protezy można z grubsza podzielić na całkowite i częściowe. Protezy całkowite – uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy. Protezy częściowe – uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.

 

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej – prawie nie pokrywają podniebienia – przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie – nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia. Obok koron ceramicznych Tarnów bardzo często wykonujemy dla Pacjentów właśnie protezy szkieletowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

Szyny relaksacyjne

Szyna relaksacyjna jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk, można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.

Masz pytania lub wątpliwości odnośnie możliwości leczenia w Twoim przypadku? Umów się na konsultację protetyczną i porozmawiamy o tym, co możemy dla Ciebie zrobić.

Lekarz, który Ci pomoże w tej dziedzinie

lek. stom. Marta Malik
spec. protetyki

lek. stom. Jakub Białek
implanty, implantoprotetyka, chirurgia

Najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe mogą doprowadzić do szkodliwych następstw w całym układzie żucia – wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Braki należy uzupełniać bezwzględnie, aby nie doszło do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i innych przykrych dolegliwości.

2. Czy nawet pojedyncze braki zębowe muszą być uzupełniane?

Tak, w innym przypadku sąsiadujące zęby zaczną się rozsuwać oraz przechylać do luki po usuniętym zębie, a kość w miejscu gdzie usunięto ząb będzie zanikała.

W jamie ustnej istnieją napięcia między wszystkimi strukturami, pozwalające na utrzymywanie się ich w niezmienionej formie. Gdy jednak nawet jeden, wydawałoby się mało znaczący element, zostanie zmieniony, zmienia się wszystko.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze uzupełnienia protetycznego?

Do najistotniejszych szczegółów należą:

  • ilość brakujących zębów,
  • jakość pozostałych w jamie ustnej zębów,
  • miejsce występowania braków,
  • stan dziąseł, podłoża kostnego i błony śluzowej,
  • postać zgryzu,
  • możliwości finansowe, potrzeby i wymagania Pacjenta oraz jego wiek.

4. Jakie są możliwe sposoby uzupełnień?

Uzupełnienia stałe: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty oraz uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych, czyli implantach.

Uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe, szkieletowe oraz specjalne protezy wsparte na pozostałych zębach lub implantach nazywane protezami overdenture.

5. Czy protezy szkieletowe są trwalsze niż protezy akrylowe?

Tak, protezy szkieletowe nie łamią się i nie pękają – jest to możliwe gdyż wykonane są z metalu, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach.

6. Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym.

7. Jakie są przygotowania do leczenia?

Najważniejsze w przypadku planowania leczenia protetycznego jest wykonanie sanacji jamy ustnej, tzn. wyleczenie próchnicy, stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, wyleczenie kanałowe wszystkich zębów, które tego wymagają i nauczenie się optymalnego dbania o higienę jamy ustnej.

8. Czy zabiegi z zakresu protetyki są bolesne?

Dzięki stosowaniu nowoczesnego znieczulania miejscowego, zabiegi protetyczne są bezbolesne i nie wywołują jakiegokolwiek dyskomfortu u Pacjentów w trakcie zabiegu.

9. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania uzupełnień protetycznych?

Nie ma. Może się jedynie okazać, że w niektórych przypadkach bardziej korzystne będzie zastosowanie protez ruchomych, a w niektórych protez stałych.

10. Czy po leczeniu mogą wystąpić jakieś powikłania?

Może się pojawić nadmierne ślinienie, zaburzenia smaku, problemy z mówieniem i żuciem czy uczucie ciała obcego w jamie ustnej. Jednak jak najbardziej jest to stan naturalny, który mija po kilku tygodniach.

Oftaldent to:

Stomatologia

Tutaj jesteś

Facebook
Instagram